Hayal Gücü…

İnsan yaşamının her evresinde, yaşadığı andan ziyade yarınlarına dair hayaller kurar, beklentiler besler. Bu durum sanırım 2-3’lü yaşlarda başlar ve nefes alım süresince devam eder.
Başlangıçta daha basit şeylerdir bunlar, çocuk masumiyeti üzerine kurulu şeyler. Sonra değişir, büyür, hatta evrenselleşir kimi zaman. Fantastik olanları da serpiştirilir araya…

İnsanın yaşam yolculuğunda önemli bir yere sahiptir hayal kurabilme yetisi. Zira bugün teknolojik ve bilimsel gelişmişliğin ateşleyici gücü, günün koşullarında kurulan hayallerin gerçekleşmesinin sonucudur.
Hayal gücü, henüz gerçekleşmemiş yeni bir şeyi hayal etme yeteneğidir. Basit bir deyişle, hayal gücü zihinlerde bir gelecek yaratma eylemidir. Gerçekle tamamen alakasız olabileceği gibi, gerçek olaylara da dayanabilir. İşin püf noktası yeni senaryolar, fikirler, olasılıklar hayal etmektir.

Bir şeyleri hayal etme yeteneği tüm varlığımızı kaplar. Yaptığımız, düşündüğümüz ve yarattığımız her şeyi etkiler. Herhangi bir meslekte ayrıntılı teorilere ve icatlara yol açar. Nihayetinde hayal gücü, yaptığımız her şeyi etkiler, değiştirir.
Hayal gücünün, mantıksal akıl yürütmeden daha etkisiz ve hatta anlamsız olduğu düşüncesi, çoğu zaman potansiyel büyük fikirleri öldürür, yok eder. Bu düşünce sadece büyük fikirleri engellemekle kalmaz, aynı zamanda hayal gücünün insan hayatında oynadığı önemli rolün de yeterince anlaşılmadığının ifşasını sağlar.
Hayal gücünü en güçlü biçimde kullananlar çocuklardır ve belki bir yönüyle çocuk kalmayı başarabilenlerdir.

Mesela hiç oyun oynayan veya kendi kendine konuşan bir çocuk gördünüz mü ve aklından neler geçtiğini merak ettiniz mi? Çocuklar neden yalnızken bile sıkılmazlar? Her şeyden nasıl hikayeler çıkarırlar ve şaşırtıcı sorular sorarlar? Günümüzde telefonlar, tabletler bu özelliklerini kısıtlasa da tüm bu soruların cevabı tektir; çünkü çocukların hayal gücü yüksektir. Çocuklar kendi dünyalarının derinliklerine girdiğinde, yetişkinler zaman zaman bundan endişe duyarlar, ancak psikoloji tarafından çocukların hayal gücünün, onların büyümesine yardımcı olan sağlıklı bir davranış olduğu kanıtlanmıştır…

Hayal gücü, yeni bir şey hayal etmek veya zihninizde gerçek hayatta olmayan bir şey yaratmak anlamına gelir. İnsanlar fikirlerini bu şekilde toplar ve yeni bir şey yaratırlar. Hayal gücü gelişmenin önündeki engelleri aşmanın en etkili yöntemidir. İnsanların yenilikçi fikirler edinmelerine yardımcı olur, dünyadaki gelişimin anahtarı olan yeniliklere yol açar.

Bunu sadece sanatla sınırlamak doğru olmaz, aynı zamanda, yaratıcılığın ve yeni fikirler üretmenin kaynağıdır, bu yüzden iş dahil hayatın her alanı için önemlidir…
Başkalarının hayal gücüyle dalga geçebilir, bazen küçümser ya da hayalperest olarak adlandırabiliriz. Ama bu dünyadaki herkes için hayal gücünün önemini değiştirmez. Hayal gücünün hem yetişkinlere hem de çocuklara bu köşede saymaya çalıştıklarımdan çok daha fazla faydası vardır. Bu nedenle, dünyadaki yaşam biçimlerine büyük değişiklikler getirdiği için, hayal gücünün gücü inkar edilemez.
Bu nedenle insanları ve onların fikirlerini teşvik etmeliyiz. İnsanları bir standarda uydurmaya zorlayan, bu dünyaya uyum sağlamak adına, özellikle çocukların hayal güçlerini öldürme girişimlerinin önüne kalkanlar kurmalıyız.

Bir insana, bir topluma yapılabilecek en büyük kötülük, onun hayal kurma şansını ve koşullarını elinden almaktır. Bugün ülkemizde bizlere yapılan ve belki de farkındalığımızın zayıf olduğu en büyük kötülük bu sanırım. İyiye ve güzele dair hayal kurmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Çünkü başarmanın ilk ve en etkili adımı hayal etmektir.
Bence hayal gücü ile desteklenmeyen bilgi eksik ve amaçsızdır…

Bir cevap yazın