Hem Kültür Hem Noel Rotası: Viyana

Avrupa’da Noel marketleri hazırlıkları başladı bile… Sizi bilmem ama beni her yıl bu pazarlar oldukça neşelendirir. Işıl ışıl sokaklar, her yerden yükselen yeni yıl şarkıları, herkesin birbirine hediye alma telaşı…
İşte önümüzdeki günlerde bu heyecanı hissedebileceğimiz en güzel yerlerden biri her mevsimde milyonlarca turisti ağırlayan ve toplam yedi kere ‘dünyanın en yaşanabilir şehri’ seçilen Viyana!

Sanatla Mağrurlaşan Şehir

Viyana’da daima kendini hissettiren bir hava var bana… Çok asil, çok şık, sanatla yoğrulmuş mağrur bir kadın gibi Viyana! Sanki burada her şey yavaş, nazik ve şık olmalı. Diğer Avrupa başkentlerinin hareketli enerjisine karşılık, burada bir sakinlik var.
Saraylar sessiz sessiz şehri izlerken, operalardan yükselen seslerle, kırmızı kadife koltuklu kafelerinde kahve ile meşhur tatlılarından yerken sükunet ve mutluluk içinde olursunuz. Schönbrunn ve Belvedere Sarayı ihtişamıyla, Hundertwasser evleri ise sıra dışı renkli yapısıyla bir dünyadan başka bir dünyaya sürükler sizi…

Gitmek için En Güzel Zaman

Ben her mevsimin kendine özgü güzelliği olduğuna inanırım. Kış beyaz bir tül gibi örterken, sonbahar sıcacık tonlarla içinizi ısıtır.
Ama söz konusu Avrupa ise benim tercihim yeni yıl süslemelerinin yapıldığı Aralık ay…

Meşhur Viyana Kafeleri

Bana kalırsa Viyana’nın en keyifli yanı kafeleri. Yüzyıllardır çeşitli sanatçıları ağırlamış ve değişmeden bugünlere gelmiş kafelerde otururken orada kimlerin oturduğunu hayal edebilirsiniz.
Sigmund Freud, Egon Schiele, Leon Trotsky ve Gustav Klimt bu kafelerde oturup belki çalışmalarını tamamlamışlar. Belki Johann Strauss, Mozart ve Beethoven belki buralarda eserlerine ilham almışlar. Demel, Landtman, Zaher, Wiener en ünlü kafeleri ama birbirinden güzel kafeleri listemeye kalksak satırlar yetmez.

Operasız Viyana Olmaz

Opera Binası her sene muhteşem bir baloya ev sahipliği yapıyor, hani şu filmlerde olan cinsten… 1935 yılından bu yana her sene yapılan Wiener Opera balosu gerçek bir balo, farklarla tuvaletler gidilen… Bunun dışında tabi ki her gün bir gösteri var. Viyana’ya gelip de operaya gitmeden olmaz. Hatta Opera binasını ve hatta sahne arkasını da tanıtan turlar var. Bu turlardan alırsanız opera ya da bale gösterisi öncesi operanın havasını da solumuş olursunuz.

Avusturya’ya Damgasını vurmuş Gustav Klimt

Avusturya doğumlu Gustav Klimt, zamanının çok ötesinde bir sanatçı. Kariyeri boyunca üretilen eserlerin çoğu tartışmalı olarak görülmüş. Erotik ve egzotik doğası nedeniyle eleştirilmiş. Ama eserleri hayal gücünün kabul ettiği şeyin çok ötesine geçmiş. Gustav Klimt’in yarattığı eserlerden bazıları, bugün Avusturya’dan çıkan en önemli ve etkili parçalardan bazıları olarak görülüyor.
En önemli eserlerinden bazıları Belvedere Müzesi’nde sergileniyor. Altın kullanmasıyla fark yaratan sanatçının en ünlü eserlerinden biri, 1907 “Adele Bloch-Bauer’in Portresi”.

Viyana’da Nereleri gezelim?

Stephanplatz – Viyana’nın merkezi, şehrin kalbi. Her yere bağlantı için tüm metro durakları pek çok kafe ve mağazalar bu meydanda.

Schönbrunn Sarayı – Bu saray aslında seneler boyunca birçok Avrupa Ülkesi’ni yönetmiş Habsburg Hanedanlığı’nın yazlık sarayı. 1700’lü yıllarda Maria Theresia tarafından yaptırılmış.

Hofburg sarayı – İmparatorluk hanedanın kışlık sarayı hemen şehir merkezinde.

St-Stephen’s katedrali – Şehrin kalbinde tam 343 basamakla tepesine çıkılan St. Stephen’s Katedrali 1147 yılında inşa edilmiş.

Belvedere Sarayı – Belvedere Sarayı uzunca bir süredir müze olarak kullanılsa da adından anlaşılabileceği gibi aslında Savoy Prensi’nin kendi için yazlık olarak yaptırdığı bir saray uzun yıllardır müze olarak kullanılıyor.

Hundertwasser Evleri – Avusturya’nın çağdaş sanatçılarından biri Friedensreich Hundertwasser sıra dışı evlerini hayata geçirdiğinde bu kadar popüler olacağını acaba tahmin etmiş miydi? Rengarenk ve asimetrik şekillerden oluşan binalardan aslında birkaç yerde var. Landstrasse Bölgesi’ndeki en bilineni.
Mozarthaus- Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1784 ile 1787 yılları arasında sadece üç yıl yaşadığı St. Stephens Katedrali’ne oldukça yakında olan evine Mozarthaus adı verilmiş.

Bir cevap yazın