Kabızlık İçin Farklı 2 Öneri

Gerek danışanlarım olsun gerekse de yakın çevrem olsun kiminle konuşursam konuşayım çok sık duyduğum şikâyetlerin başında kabızlık geliyor. İkinci beyin olarak bahsedilen bağırsakların olağan seyrinde çalışmaması aslında ciddi bir sorundur. Bu nedenle ihmal edilmeden çözülmelidir. Bu günkü yazımızda bağırsak ile ilgili problemlerin başında gelen konstipasyon yani kabızlığı ele alacağız. Kabızlık nedir, neler iyi gelir kısmına kısaca değindikten sonra çok sık duymadığınızı düşündüğüm iki farklı öneride bulunarak bu sıkıntıdan kurtulmanız için yardımcı olmaya çalışacağım.

İlk olarak “kabızlık nedir?” sorusuna cevap verelim, çünkü bu kısımda bazen yanlışlık yapılabiliyor. Bireyin dışkılaması gayet normal iken kendini kabız olarak tanımlayabiliyor. Kabızlık; bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu oluşan, dışkının çok sert ya da çok küçük olması, tuvalet yaparken zorlanma hissi ve de haftada üç seferden az dışkılama ihtiyacı duyulmasına denir. Ayrıca bu rahatsızlık toplumumuzda çok sık görülmektedir.

Evet kabızlığı öğrendik şimdi “neden olur?” sorusuna cevap verelim. Kabızlığın meydana gelmesinin başlıca nedenleri; genetik yatkınlığa bağlı bağırsak tembelliği, lifsiz (posasız) beslenme, az su içme, hareketsizlik, stresli yaşam, sık sık hazır ve paketli ürün kullanma, beslenme programında probiyotikli-prebiyotikli besinlerin ve fermente ürünlerin olmaması diyebiliriz.

Bu kısmı da hallettikten sonra gelelim farklı iki önerimize. Esasında nedenleri kısmında yazdıklarımın tam tersini yaparsak sorun büyük oranda çözülmüş olacak. Ama bu önerileri çok sık duyduğunuzu ve fantastik & bilinmeyen & alengirli önerilerin daha çok hoşunuza gidip albenisinin daha yüksek olduğunu biliyorum. Bari bu öneriler diyetisyen kimliğimizle bizden gelsin ki yaptığınız uğraşlar bir şehir efsanesi olmaktan çıksın. “Baya merak ettim, hadi ver önerini” dediğinizi duyar gibiyim ve de buyursunlar;

1- Karnıyarık otu tohumu tozu

2- Magnezyum oksit

Biraz açalım isterseniz. Karnıyarık otu tohumu tozu (kesinlikle tozu olmalı) bu senenin en trend ürünlerinden, tam bir posa kaynağı, birçok smoothie de kullanılmaya başlandı, hatta glütensiz ürünlerde maya görevi görerek bir çok tarifte yerini alıyor. Konumuzu ilgilendiren kısmı bol lifli olmasından dolayı kabızlığa çok iyi gelmesi. Yalnız tüketimde dikkat etmemiz gereken noktalar var. Günlük 1 tatlı kaşından fazla kullanmamak gerekiyor. Maksimum fayda için sabahları aç karınla 1 su bardağı su ile karıştırıp tüketmelisiniz (hızlıca tüketmekte fayda var çünkü çok hızlı topaklaşıyor, çok bekletilirse topaklanma miktarı artacağından tüketmek zorlaşabilir). Sonrasında 1 saat boyunca bir şeyler yemeyip bu süre zarfında bol bol su içilmelidir. Bunu üst üste 1 hafta boyunca uygulayın, bağırsaklarınız baya rahatlayacaktır. Dışkılama normale döndükten sonra her gün yapmanıza gerek yok gün aşırı veya 3 günde bir yapabilirsiniz. Bu ürünle mutlaka tanışın ve hayatınızda yer verin, pişman olmayacaksınız.

Sırada magnezyum oksit var. Bu magnezyumun vücutta en az emilen formudur. Bu nedenle magnezyum eksikliğinde kullanılmamalıdır. Genellikle doktorlar kabızlık durumunda reçete ederler ve hastalar ciddi anlamda rahatlarlar. Bunu eczanelerden temin edebilir, doktora danışarak kullanabilirsiniz.
Artı not eklemek gerekirse az su içme ile kabızlık sorunu çözülmez, hareket özelliklede karın bölgesi egzersizleri olmadan bu işi çözmek daha zor olacaktır. Tüm bu tavsiyelerden sonra hala kabızlık problemi yaşayan olursa benimle iletişime geçebilir, şifa olması dileğimle…

Bir cevap yazın