Karşılıklı Saygı

Hepimiz farklıyız; kim olduğumuz, nereden geldiğimiz, neye inandığımız ve hayatlarımızı nasıl yaşadığımızdan ötürü. Ama insan olarak hepimizin bir değeri var.
Ve doğru yaklaşımla farklılıklarımız iş deneyimimizi iyileştirebilir ve birlikte başarabileceklerimizi geliştirebilir.

Bunu yapmak için herkesin memnuniyetle karşılandığı, adil davranıldığı ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için tam olarak desteklendiği ortamlar yaratmamız gerekiyor. Kısacası, karşılıklı saygıya öncelik vermekle ilgilidir.

Peki sıkça ifade edilen saygı nedir?

Saygı, insani ve etik davranışın ve de iyi ilişkilerin temelini oluşturur. Bir kişiye saygı duymak, onun var olma, sesini duyurma ve herkesle aynı fırsatlara sahip olma haklarına olan temel bir inancı içerir.
Saygı, insanların farklılıklarını görmezden gelmek veya basitçe onlara hoşgörü göstermek anlamına gelmez. Aksine, farklılıkları tanımayı, onların önemini anlamayı ilgi, nezaket ve özenle karşılık vermeyi içerir.
Ama aynı zamanda farklılıkların ötesine bakmak anlamına da gelir. Karşılıklı saygıyla, insanları yararsız şekillerde etiketlemekten kaçınırsınız. Bunun yerine, her birimizin getirdiği benzersiz şeyleri kutlarsınız ve ortak noktalarımızdan yararlanırsınız.

Politikalar ve süreçlerden bireysel etkileşimlere kadar işyerinde de karşılıklı saygı açıkça görülmelidir. Yüz yüze toplantılarda, yazılı iletişimde, beden dilinde ve insanların birlikte davranış biçimlerinde yol gösterici bir rolü vardır.
Taktik ve diplomasi ile yaptığınız sürece, zorlu konuşmaların üstesinden gelmeye devam
edebilirsiniz. Ve tabii ki diğer insanların fikirlerine veya inançlarına katılmak zorunda değilsiniz ama saygı çerçevesinde arkadaşlıklar ve ittifaklar kurabilirsiniz.

Karşılıklı Saygı Neden Önemlidir?

Saygı duymadığınız veya size saygı duymayan biriyle özgürce, işbirliği içinde ve yaratıcı bir şekilde çalışmaya çalıştığınızı hayal edin. Çatışma didişme ve nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanan yıpratıcı bir süreç.

Karşılıklı saygı eksikliği sadece işinizin önüne geçmekle kalmaz, aynı zamanda ilişkilerinize ve özgüveninize de zarar verebilir. Ayrıca zorbalık veya taciz gibi yasa dışı veya etik olmayan davranışlara yol açabilir.
Bu nedenle, örneğin yaş, etnik köken, cinsel yönelim, fiziksel yetenek, deneyim, beceri, eğitim veya din nedeniyle sizden ne kadar farklı görünürlerse görünsünler, tanıştığınız herkesle saygıyı paylaşmak önemlidir.

Bir cevap yazın