Kırmızı Golden Gate Köprüsü
ve Painted Ladies Evleri ile San Francisco

San Francisco dünyanın en huzurlu, düzgün ve yaşanabilir şehirlerinden biri olarak tanımlanıyor. ‘San Francisco’ya gidip aşık olmamak, o ihtişamlı Golden Gate Köprüsü’ne çöken sisin yarattığı manzarayı hayal edip tebessüm etmemek pek mümkün değil’ diye okumuştum günün birinde…
San Francisco’nun nadir bir güzelliği var. Körfez, köprüleri ve canlılığı hem turistleri, hem de kent sakinlerini kendine hayran bırakıyor.


Sahil boyunca dizilmiş iskeleler de San Francisco’nun simgelerinden biri. Fishermans Wharf, sahildeki bölgeye verilen isim. Pier 39, sahil boyunca dizili ve bölgeye dahil olan iskelelerin en meşhuru.. Her yerde olduğu gibi burada da park ciddi sorun. Otoparkların bir saati bile 25 dolar olabiliyor. Bu yüzden nereye park ettiğinize çok dikkat etmeniz lazım.

Fishermans Wharf’un karşısı Alcatraz Adası. Adadaki, hakkında pek çok film çekilmiş, yüz seneye yakın bir süre hapishane olan bina, suçluların ne şartlarda yaşadığı ve nasıl kaçmaya çalıştığını anlatan hikayeleri ile bugün bir müze. Adı İspanyolcada ‘Pelikanlar Adası’ anlamında gelen hapishanede Al Capone gibi suçlular da kalmış.

San Francisco küçük ama çok sevimli bir şehir. Aslında bir günde bile gezilebilir ama keyifli gezmek için bir gece konaklamak ideal olur.
Lombard Caddesi akıl almaz bir araba yolu. Yolu aşağıya inebilmek için sekiz kere dönmek gerekiyormuş. 1920 senesinde arazinin sahibi, çok dik bir yokuş olduğu için güvenle inilip çıkılması için böyle bir şeyi akıl etmiş ama bugün şehrin en turistik noktası haline gelmiş.

Tramvay, San Francisco’nun bir başka simgesi. Yıllarca dizide seyrettiğimiz, çocukluğumuzda aklımıza kazınan meşhur tramvay San Francisco ruhunu yaşamak için mükemmel bir yol bence.
Painted Ladies, yan yana dizilmiş son derece güzel renkli evlerin adı. Bir San Francisco Köprüsü, bir de bu evler sanırım bu şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen öğeler. İsmi de pek manidar: Boyalı Bayanlar!
Kırmızı Golden Gate Köprüsü şehrin kesinlikle en önemli simgesi ve dünyada tanımayan sanırım yok. Köprüyü değişik açılardan görebilen bazı yerler var ki bunlardan biri de Baker Beach Presidio of San

Francisco! Köprüyü aşağıdan gören bu sahil, dalgalarla gün batımında muazzam manzaralar sunuyor.
San Fransisco Gezilecek Yerler Listesi’ndeki diğer noktalar olan şehrin en bohem ve en Meksikalı yerlerinden biri olan San Francisco’nun Mission Bölgesi. Şehrin en güzel Meksika restoranları ve Meksika muralları (duvar resimleri) bu bölgede. Aslında köprüye ve Pier 39’a çok yakın. Alışveriş ve güzel yemek için doğru adres olarak önerilen Union Square ise bu alanın ortasında.
Pagoda tipi çatılar, ejderha biçimi lamba direkleri, Asya sanat eserleri ile San Francisco Çin Mahallesi de burada görülmesi gereken yerlerden biri. Amerika’nın ilk gay muhiti olan Castro Mahallesi ise, aynı zamanda gaylerin de sembolü. Bu mahalleye geldiğinizde binalarda dalgalanan gökkuşağı bayraklarını görebilirsiniz.

Eğer San Francisco’da iki gün kalacaksanız bin senelik dev Sekoya ağaçlarının olduğu Muir Woods ormanına mutlaka gidin. 150 milyon yıl önce Sekoya ağaçları tüm Amerika kıtasında yetişmeye başlamış olmasına rağmen maalesef şimdi bir elin parmaklarını geçmeyecek noktada kalmışlar.
Golden Gate Parkı’nın içinde bulunan Japanese Tea Garden (Japon Çay Evi), sakura zamanı Japonya gibi. Bunlar dışında San Francisco Modern Sanat Müzesi, Yerba Buena Sanat Merkezi, San Francisco Kablolu Tramvay Müzesi, City Light Kitapçısı, Güzel Sanatlar Sarayı, Explotorium, Young Müzesi, Asya Sanatları Müzesi gibi pek çok müze ve sergi sarayı sanatseverleri bekliyor bu renkli şehirde.

Bir cevap yazın