Kızlar İçin Babaların Önemi

Bir kızın hayatında olumlu bir baba-kız ilişkisi çok önemlidir. Alev Alatlı’nın dediği gibi “kız çocuklarını, annelerden çok babalarla olan ilişkileri şekillendirir.” Bir babanın kızının hayatındaki etkisi, benlik saygısını, fikirlerini ve kararlarını şekillendirir. Bir kız çocuğu, hayatındaki ilk erkeğin anılarını tüm hayatı boyunca taşır ve babasıyla paylaştığı anlar her zaman çok değerli olacaktır.

Bir kız için baba, hayatındaki ilk erkek örneğidir. Bunun sonucunda karşı cinse ilişkin görüşleri onu gözlemleyerek şekillenir. Hayatının çok erken dönemlerinden itibaren babasının kendini nasıl taşıdığını, kararlar aldığını ve hayata bakış açısını gözlemler. Bir kızın babasında gözlemlediği en önemli niteliklerden biri, annesine nasıl davrandığıdır.

Babalar eşleriyle olan ilişkilerinde hayatlarının merkezine koyduğu kızı için çok önemlidir. Hayatı boyunca karşılaşacağı tüm erkeklerde baba örneğinde yaşadığı olumlu ve olumsuz davranışları sorgulayacaktır. Evreninin merkezine koyduğu kızına bir prenses gibi davranmaktansa, kızlarına “kazananlar” veya “savaşçılar” demekten çekinmemelidir. Bu yorumlar zihinsel olarak güçlü olmalarına yardımcı olacak ve aynı zamanda onlara hayatta kendilerine güvenmeyi öğretecektir.
Böylelikle kendisine güven duygusu pekişen kızlar daha meraklı, araştırmacı, kendi arzu ve yeteneklerini keşfedip onların takipçisi olabilen güçlü birer birey olurlar.

Babalar kızlarına olan sevgilerini kucaklama, öpücük ya da omuzlarına dokunma yoluyla ifade etmelidirler. Böylelikle ergenlik dahil tüm sorunlarında kızların kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Bu onlara, büyüme yıllarında ona destek ve yardım etmek için bir baba olarak orada olduğunu gösterir.
Babaların kızlarının hayatlarına dahil olmaları, bütün gün neler yaşadıklarını, hangi zorluklarla karşılaştıklarını, geliştirdikleri ilgi alanlarını ve daha fazlasını bilmeleri ve anlamaları çok önemli hale geliyor. Bu, onunla yeterli iletişim geliştirerek olabilir. Yoğun çalışma programlarından bağımsız olarak, kızınızla sohbet başlatmak için zaman ayırın. Bu, kızların babaların kızlarına baktığını ve ihtiyaç duyduklarında onları desteklemek için orada olduklarını anlamalarına yardımcı olacaktır.
Babaların kızlarına erkek çocuklarına davrandıkları gibi davranmaları çok önemlidir. Küçük kızınız futbol öğrenmeye ilgi duyduğunu ifade ederse, onu susturmayın veya ona bunun bir erkek sporu olduğunu söylemeyin. Aksine onu cesaretlendirin. Ona bu dünyada sadece erkeklerin yapıp kızların yapamayacağı hiçbir şey olmadığını söyleyin. Babalar olarak kızlarınıza bisiklet sürmeyi, yüzmeyi, spor yapmayı ve araba kullanmayı öğretebilirsiniz. Bu şekilde kızlar, herhangi bir cinsiyet karmaşıklığı geliştirmeden kendilerine güven geliştireceklerdir.

Ruh güzelliğinin fiziksel güzellikten daha üstün olduğunu, başarı ve ilerlemek için karakter ve çalışkan olmayı kendilerine rehber etmeyi öğrenmelerini sağlamalı bir baba. Dış görünüşte en güzel kız olmak yerine, ruhen en güzel insan olmanın çok önemli olduğu öğretilmeli.

Bir cevap yazın