Olumlu Duyguların Gücü

Diyelim ki şimdiye kadar deneyimlediğiniz tüm duyguların bir listesi için beyin fırtınası yapmaya başladınız. Kâr zarar hesabı…
Hangileri olurdu? Muhtemelen, mutlu, üzgün, heyecanlı, kızgın, korkmuş, minnettar, gururlu, kafası karışmış, stresli, rahat, şaşkın gibi şeyleri dahil ettiniz. Şimdi listenizi iki kategoriye ayırın, ‘olumlu duygular ve olumsuz duygular’

Hem olumlu hem de olumsuz duyguları hissetmek insan olmanın doğal bir parçasıdır. Daha zor duyguları tanımlamak için “olumsuz” kelimesini kullanabiliriz, ancak bu, duyguların kötü olduğu veya onlara sahip olmamamız gerektiği anlamına gelmez. Yine de çoğu insan genelde olumsuz bir duygudan ziyade olumlu bir duygu hissetmeyi tercih eder. Muhtemelen üzgün olmak yerine mutlu olmayı ya da güvensiz olmak yerine kendinden emin olmayı tercih eder.
Önemli olan duygularımızın nasıl dengelendiğidir, olumlu ya da olumsuz her türden duygudan ne kadarını deneyimlediğimizdir.

Olumsuz duygular, başa çıkmamız gerekebilecek tehditler veya zorluklar konusunda bizi uyarır. Örneğin, korku bizi olası bir tehlikeye karşı uyarabilir. Kendimizi korumamız gerekebileceğinin bir işareti. Öfkeli duygular, birinin ayağımıza bastığı, bir sınırı aştığı veya güvenimizi ihlal ettiği konusunda bizi uyarır. Öfke, kendi adımıza hareket etmemiz gerekebileceğinin bir işareti olabilir.
Olumsuz duygular farkındalığımızı odaklar. Bir soruna odaklanmamıza yardımcı olurlar, böylece onunla başa çıkabiliriz. Ancak çok fazla olumsuz duygu bizi bunalmış, endişeli, bitkin veya stresli hissettirebilir. Olumsuz duygular dengede olmadığında, sorunlar başa çıkılamayacak kadar büyük görünebilir.
Olumsuz duygular üzerinde ne kadar çok durursak, o kadar olumsuz hissetmeye başlarız.

Olumlu Duygular Bize Nasıl Yardımcı Olur?

Olumlu duygular olumsuz olanları dengeler, ancak başka güçlü faydaları da vardır.
Negatif duygular gibi odağımızı daraltmak yerine, pozitif duygular beynimizi, farkındalığımızı, dikkatimizi ve hafızamızı artıracak şekilde etkiler. Daha fazla bilgi almamıza, aynı anda birkaç fikri aklımızda tutmamıza ve farklı fikirlerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamamıza yardımcı olurlar.
Olumlu duygular bizi yeni olasılıklara açtığında, daha fazla öğrenebilir ve becerilerimizi geliştirebiliriz. Bu, görevlerde ve testlerde daha iyi sonuç alınmasına yol açar.
Günlük yaşamlarında birçok olumlu duyguya sahip olan insanlar daha mutlu, daha sağlıklı, daha iyi öğrenir ve başkalarıyla iyi geçinirler.

Olumlu Duyguların Önemi
Bilim, olumlu duyguların ne kadar değerli olabileceğini bulmamıza yardımcı oluyor. Uzmanlar son beyin çalışmalarından çok şey öğrendi. Olumlu duyguları kendi yararımıza kullanmamıza yardımcı olabilecek iki bulgu:

1- Olumlu Duyguların Sayıları Olumsuz Duygulardan Fazla Olsun
Olumsuz olanlardan daha fazla olumlu duygu hissettiğimizde, zor durumların üstesinden gelmek daha kolaydır. Olumlu duygular, direncimizi oluşturur (başa çıkmak için gereken duygusal kaynaklar). Sorun çözme için daha fazla seçenek görmemize izin vererek farkındalığımızı genişletirler.
Araştırmalar, insanların olumsuz duygulardan en az üç kat daha fazla olumlu duyguya sahip olduklarında hissettiklerini ve ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını gösteriyor. Bunun nedeni olumsuzluk yanlılığı denen bir şey.
Olumsuzluk yanlılığı, olumsuz duygulara olumlu olanlardan daha fazla dikkat etmeye yönelik doğal bir insan eğilimidir. Bunu düşündüğünüzde mantıklı geliyor: Olumsuz duygular, dikkatimizi sorunlara, yani çabucak başa çıkmamız gerekebilecek sorunlara çeker. Olumsuz duygulara uyum sağlamak bir hayatta kalma mekanizması olabilir.
Negatiflik yanlılığının bir dezavantajı olsa da: O gün eşit miktarda pozitif duygu yaşasak bile, bir günün iyi değil, kötü gittiğini düşünmemize neden olabilir. Olumsuz ruh halinden kurtulmak ve bir günün harika görünmesini sağlamak için en az üç kat daha fazla olumlu duygu gerekir.

2- Her Gün Pozitif Olun
Bizi daha olumlu duygular hissetmeye teşvik eden alışkanlıklar geliştirmek, daha mutlu olmamıza, daha iyisini yapmamıza ve olumsuz duygularımızı azaltmamıza yardımcı olabilir. Olumlu duygular oluşturmak, özellikle korku, üzüntü, öfke, hayal kırıklığı veya stres gibi birçok olumsuz duyguyla uğraşıyorsak önemlidir.
Günlük bir pozitiflik alışkanlığı oluşturmak oldukça basittir:
Sadece hislerinize odaklanarak başlayın. Duygularınızı gerçek zamanlı olarak, gerçekleştikleri anda ayarlayabilirsiniz. Veya günün sonunda, farklı durumlarda nasıl hissettiğinizi not edin. Örneğin, bir soruya doğru cevap verdiğinizde gurur duyabilirsiniz.
Bunu yapmaya ilk başladığınızda, muhtemelen kendinize duygularınıza odaklanmayı hatırlatmanız gerekecek. Ancak – herhangi bir alışkanlık gibi – ne kadar çok yaparsanız o kadar kolaylaşır.
Olumlu duygular iyi hissettirir ve sizin için iyidir. Bu güçlü araçlara dikkat edin ve günlük yaşamınızda onlara zaman ayırmanın yollarını bulun. Gününüzde neşe, eğlence, dostluk, rahatlama, şükran ve nezaket için yer açın. Bunları bir alışkanlık haline getirin ve olumlu bir şekilde daha mutlu olacaksınız!

Bir cevap yazın