Yazın Son Kaçamağı: Zümrüt Yeşili Taşöz

Yunanistan’ın, doğa severler için muhteşem bir adası olan Thassos ya da bizim deyimimizle Taşöz, yazın son günlerinde son bir kaçamak için harika bir seçim olabilir. Bu kaçışı sadece bir deniz tatili gibi düşünmek yanlış olacaktır, çünkü Taşöz’de sizi kucaklayan doğa ile kendinizi yeşilin birçok tonu içinde bulacaksınız.


Deniz ve gökyüzünün mavilikleri, ağaçların yeşili ve kumsalların altın renkleriyle birleşince ortaya eşsiz manzaralar çıkıyor bu sevimli Yunan adasında… Güzel plajları ve geleneksel lezzetleriyle Kuzey Ege’de bulunan Taşöz, size tatil için pek çok seçenek sunuyor.
Plajlara giden ağaçlarla kaplı yollara, köylerin çevresindeki dağ geçitlerine, göllere ve Maries-Prinos, Panagia-Potamia-Ypsario, Kallirahi-Prinos veya Hrisi Ammoudia-Limenas gibi ödüllü parkurlara yürüyerek ya da dağ bisikleti ile çıkabilirsiniz. Açık hava sporları sevenler için, Taşöz macera dolu bir tatil için ideal bir yer.

Zamanın adeta donduğu adada, lüks otellerden 70’li yıllardan olduğu gibi kalmış otellere, köylerdeki leziz yemeklere, yürüyüş parkurlarına, su sporlarına ve en önemlisi sadelik ve doğaya hayran kalacaksınız. Her yerden gelen çam ve bal kokuları, hafızanızda bu son yaz deneyimine ait güzel izler bırakacak.
Limenas’a varış

Taşöz’e gitmek için en güzel yol, bence kendi arabanızla İpsala sınır kapısından geçip, Keramoti’den kalkan arabalı feribotlarla adaya geçmek.
Keramoti’den Taşöz’e feribot yolculuğu yaklaşık 45 dakika sürüyor ve feribot Limenas’a yanaşıyor.
Limenas, adından da anlaşılacağı gibi liman anlamına geliyor ve antik çağlardan beri Taşöz’ün ana karaya bağlantısı ve adanın merkezi.


Antik Yunan’a bir göz atmak için, antik agora, Herakles, Dionysos, Artemis ve Poseidon tapınakları, Akropolis’in inanılmaz manzarası ve M.Ö. 5. yüzyıla ait tiyatro ile adanın uzun tarihinin adeta tüm vasiyetini izleyebilirsiniz.

Limenaria’daki Palataki
Adanın güneybatısındaki bir diğer merkez olan Limenaria, sahilinde yer alan tavernalar, mağazalar ve barlar ile daha küçük ama daha eğlenceli.
Palataki (küçük saray), iki kuleli dikdörtgen bir bina. 1900’lü yılların başında, adanın madenlerinin işletmesiyle ilgilenen Alman şirketi Speidel için ofis alanı sağlamak amacıyla inşa edilen tesis, Ege’deki idari binaların en etkileyici yeri olarak görülüyor.
Ada aynı zamanda, antik çağlardan beri civa, kurşun, demir, manganez ve beyaz mermerin zengin birikimi ile bir madencilik merkezi.
Taşöz plajları

Taşöz’de adanın etrafında bir tur attığınızda, hangi plaja gitmeliyim diye düşünmenize gerek yok, çünkü hepsinin denizi birbirinden güzel.
Burada plajlar, organize ve organize olmamış olarak ikiye ayrılıyor. Limenas’taki ‘La Scala’ ya da ‘Karnagio Beach Club’ gibi organize plajlarda şezlong ve şemsiye olsa da, girişler pek çoğunda ücretsiz ve yeme-içme aldığınız takdirde şezlonglar için de ekstra ücret alınmıyor. Eğer tesisten yemek almazsanız da 3 avro gibi çok cüzi bir ücret ödüyorsunuz.
Adeta Kara Delik: Giola Çukuru

Güneyde Giola adında denizle birleşmiş bir doğal havuz var. Ama bana sorarsanız gitmek için gereken onca eforu pek de hak etmiyor.
Ben Temmuz ayı sıcaklarında gittiğim için, o bozuk yolda 500 metre yürümek imkansızı başarmak gibiydi. Oldukça bozuk ve dimdik bir yoldan yürüyerek varılan Giola, yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve herkesin tek eğlencesi yüksekten bu doğal havuza atlamak.
Köylerde Lezzet Şöleni

Taşöz için söylenecek pek çok şey var ama en önemlisi bence lezzetleri. Adanın köyleri, tipik Yunan hayatını görmek için mutlaka gezi listesine alınmalı.
Ancak köylerin en büyük özelliğinden biri de pek çoğunda kuzu ya da oğlak çevirmesi yapıyor oluşları. Ben tesadüfen arabamın camına iliştirdikleri bir reklam broşürü ile Theologos Köyü’nde Iatrou Tavernası’nı buldum. Etler inanılmaz lezzetli ve fiyatlar ise son derece makul.
Daha sonrasında öğrendiğime göre, tüm köylerde benzer tavernalar var ve hepsi de son derece lezzetli deneyimleri vaat ediyor.
Almadan Dönmeyin

Zeytin ve zeytinyağı, Yunanistan’ın pek çok bölgesinde olduğu gibi burada da ön planda. Adanın batısındaki büyük zeytinliklerden toplanan ürünlerden almadan dönmeyin derim.
Diğer yandan adada en önemli bir diğer ürün bal. Orta kısımlardaki dağlarda arıcılık ön planda ve Taşöz balları dünya çapında meşhur. Pek çok çeşidi olan ballar için de bavulunuzda yer açmayı unutmayın.
Kavala kurabiyesi tüm Yunanistan’da olduğu gibi burada da meşhur ama bence bizdekiler daha lezzetli.

Bir cevap yazın